P.   SLĒGTS
 O.  11 - 18
 T.  11 - 18
 C.  11 - 18
 P.  11 - 18
 S.  11 - 18
 Sv.  11 - 18

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs

Ernesta Veilanda izstāde

Ernesta Veilanda izstāde

Jelgavā dzimušā mākslinieka Ernesta Veilanda (1885–1963) 135 gadu jubilejas izstādes atklāšana notiks 2020. gada 10. jūlijā 16.00 Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā. Izstādes būs skatāma līdz 16.augustam. 

Veilandu ģimeni, kurā ir vairāki  mākslinieki, izstādē pārstāvtēlniece Marina Veilande. Izstādes īpašais viesis ir mākslinieks Kārlis Padegs (1911–1940), kura dažus pamatskolas laika zīmējumus saglabājis viņa pirmais zīmēšanas skolotājs Veilands.

Ernestu Veilandu atceramies kā spilgtu personību. Ar savu nenogurdināmo darbību viņš atstājis paliekošu ietekmi Latvijas kultūras telpas dažādās jomās. Kā gleznotājs aktīvi piedalījies izstādēs, darbi saglabājušies gan muzeju krājumos, gan privātās kolekcijās. Kā mākslas skolotājs darbojies visu līmeņu izglītības iestādēs, sākot ar pamatskolām un beidzot ar augstskolām. Pētījis kultūras vēsturi, senos apģērbus, viņa raksti iekļauti Latvju Dainu un Vilhelma Purvīša Mākslas vēstures izdevumos. Ernests Veilands bija aktīvs Neatkarīgo mākslinieku vienības biedrs, dažus gadus arī tās priekšsēdētājs. Viņš veidojis metus lietišķās mākslas darbiem un vadījis vitrāžu darbnīcu kombinātā “Māksla”.

Izstāde rīkota sadarbībā ar vairākiem Latvijas muzejiem, kas kopā ar privātās kolekcijās esošiem darbiem ļāvis izveidot līdz šim plašāko Veilanda darbu vienkopus skatāmu ekspozīciju. Eksponētie mākslinieka darbi tapuši laika posmā no 20. gs. sākuma līdz piecdesmitajiem gadiem – gan gleznas, pasteļi, zīmējumi un lietišķās mākslas darbu skices. Ir apskatāmi arī 20. gs. sākuma mācību zīmējumi un E Veilanda un A . Nores dibinātās mākslas amatniecības skolas materiāli. Izstādi papildina plašs fotoattēlu klāsts – gan E. Veilanda uzņemtie, gan saglabātie.  Ekspozīciju rotā pēc Veilanda zīmējuma šūdinātais Latvijas Amatnieku biedrības karogs. 

Izstādes telpisko dimensiju veido tēlnieces Marinas Veilandes darbi. Tie piesaista ar formas skaidrību un skatītājiem būtiskām, vispār saprotamām tēmām. Māksliniecei tuva daba, folklora, tautas tradīcijas, kā arī nebūt ne vienkārši ieraugāmās, bet drīzāk tikai sajūtamās norises mūsu pasaulē. Lai gan darbi sākotnēji šķiet apvaldīti, tie ir daudzslāņaini, tajos slēpjas spēks un emocionāls dziļums. Marina Veilande visbiežāk savus darbus darina kokā. Gadu gaitā uzkrātā pieredze ļauj to darīt ar vieglumu, pēc nepieciešamības detalizēti izstrādājot. Tēlniece vienmēr idejām bagāta un nevairās no eksperimentiem, kas ieraugāms arī šajā izstādē. Eksponētie darbi tapuši laika posmā no 1979.  gada līdz mūsdienām. Izstādes apmeklētājiem ir reta iespēja apskatīt arī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā esošos uz izstādes laiku laipni atvēlētos tēlnieces darbus.