P.   Slēgts
O.  10-17
T. 10-17
C. 10-17
P. 10-17
S. 10-17
Sv. 10-17

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs

Izstāde "Galvaskausu stāsti"

Galvaskausi afiša

 

Gravēšana ir visai sena tradīcija ar reliģisku nozīmi. Mūsdienās pieprasījums pēc Bali mākslas priekšmetiem palielinās, kā rezultātā ir izveidojusies mijiedarbība starp komerciju un mākslas priekšmetu reliģisko nozīmi salu iedzīvotājiem. 

Mācekļi gravēšanas prasmes apgūst līdz pat 10 gadu garumā, lai varētu veikli un prasmīgi izgrebt dzīvnieka galvaskausu iecerētajā dizaina risinājumā, kas ir grezns, detalizēts un neatkārtojams. Lai gan šķiet, ka dizaina ziņā priekšmeti daudz neatšķiras, katrs mākslinieks tos izstrādā pēc savas estētiskās izjūtas. Radītie dizaina priekšmeti ir savdabīgi un unikāli. 

Tiek izmantoti dažādi materiāli – vēršu, bifeļu, govju galvaskausi un/vai ragi, lielāku zivju asakas, mēdz izmantot arī gliemežvākus un vēžveidīgo čaulas. To sagatavošana apstrādei var ilgt no vienas līdz divām nedēļām. Pēc tam sāk veidot gravējumus kaulā, kas var ilgt līdz pat trīs dienām. Noslēgumā pēc mākslinieka paša vēlmēm galvaskausu krāso, izgrezno ar vērtīgiem akmeņiem vai citādi papildina dizainu.  

Galvaskausi tiek glabāti un tradicionāli izmantoti māju fasādes dekorēšanai visā Indonēzijā. 

Izstāde apskatāma līdz 27. februārim.

P. S. Lai drošs muzeja apmeklējums būtu drošs, lūdzam, uzrādīt sertifikātu par vakcināciju pret COVID-19 vai COVID-19 pārslimošanu un personu apliecinošu dokumentu (ID karte, pase, autovadītāja apliecība), lietot pareizi deguna un mutes aizsegu, ievērot 2m distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.

Paldies Jums par sapratni!