Muzejs apmeklētājiem slēgts līdz turpmākajam Ministru Kabineta rīkojumam. 

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs

Izstāde "Doriana ceļojumi"

Izstāde "Doriana ceļojumi"

Izstāde apskatāma no 8.decembra.

Reiz sen senos laikos, kad ceļošana vēl bija jauka izprieca, es dažādu apstākļu sakritību pēc kādā karstā augusta dienā nonācu Venēcijā, varbūt skaistākajā un arī tūristu pārpildītākajā pasaules pilsētā. Izrādījās, ka cilvēks, kurš man bija jāsatiek, nebrīdinot bija izbraucis, es biju spiests viņu gaidīt visu nedēļas nogali. Tajā  pašā laikā Venēcijā sākās arī kino festivāls un visas viesnīcas bija kino ļaužu pārpildītas. Laime nelaimē, jo, pamanot manus izmisīgos mēģinājumus kaut kur apmesties, kāda jauka galeriste man par saprātīgu cenu piedāvāja īres dzīvokli brīnišķīgā Venēcijas ķīļa namā, kas ir divu kanālu  krustpunktā. Tur tad arī es pirmo reizi satiku Dorianu.

Bija agrs rīts un pirmie saules stari caur Venēcijai raksturīgo zilgani violeto rīta dūmaku viegli atmirdzēja zaļajos kanāla ūdeņos. Iznākot uz balkona ieelpot svaigo rīta gaisu, manu uzmanību piesaistīja kāds mazs peldētājs, kas rāmajos kanāla vilnīšos iezīmēja gari stieptu trīsstūri ar saulē vizošām malām. Piepeldējis pie senajiem akmens pakāpieniem, viņš, veikli un reizē arī cēli izkāpis no ūdens, nopurinājās un paskatījās uz mani, jo es šajā pilsētas ainavā biju vienīgais skatītājs. Tad, kā man likās, sveicienam pacēlis savu cilindru, cienīgi iesoļoja kādā greznā namā. To, ka viņu sauc Dorians, viņš, šķiet, noraidīja ar savu domu spēku. Vēl jāpiebilst, ka Dorianu turpināju satikt visdažādākajās pasaules vietās, secinot, ka arī viņam ļoti patīk ceļot.

Darbu ciklu "Doriana ceļojumi" izdomāju veidot krietni vēlāk par "godu" dīvainajam 2020. Žurkas gadam, kurā gan izrādījās, ka galvenais ceļotājs ir kāds mistisks vīruss.

2020. gada Berlīnes kinofestivāls tika atklāts ar kanādiešu režisora Filipa Falardo jaunāko filmu “My Selinger Year” (“Mans Selindžera gads”). Dž. D. Selindžers dzimis 1919. gada 1. janvārī. 2019. gads bija viņa simtgades gads. Selindžers  jau kopš bērnības ir viens no maniem iecienītākajiem autoriem, tādēļ uzgleznoju savu, rakstnieka iedvesmotu, deviņu stāstu emocionālo vizualizāciju ciklu, kā arī izveidoju telpisku instalāciju “Uz kraujas rudzu laukā”.

Dž. D. Selindžera krājumā “Deviņi stāsti” ir iedzīvināti seno indiešu noteiktie deviņi poētisko noskaņu veidi. Seno indiešu dvānu teorija vēsta par poētisko suģestiju, saskaņā ar kuru mākslas darbu vajadzētu veidot tā, lai tam piemistu apslēpta jēga, mājiens (dvāni) uz kādu no deviņām poētiskajām noskaņām (emocionālajām rasām).

Šīs teorijas iespaidā izveidoju deviņu gleznu ciklu, kura apslēptā jēga iemiesojas šajās poētiskajās noskaņās: 1. Mīlestība, 2. Smiekli, 3. Līdzcietība, 4. Naids, 5. Vīrišķība, 6. Bailes, 7. Riebums, 8. Atklāsme, 9. Miers. Gleznu cikla  nosaukums ir “Doriana ceļojumi”. Dorians ir žurka, kā arī mans alter ego un viņš gleznās un instalācijā ceļo gan laikā, gan telpā. 

Darbā “Uz kraujas rudzu laukā” Dorians ir izkāpis no gleznas, bet no viņa krītošā ēna šajā darbā simbolizē dzīvē paveikto – gaistoši paliekošo. Viļņojošais rudzu lauks un negaisa debesis kā fons ir uzgleznoti uz audekla, bet virve, pa kuru iet Dorians, simbolizē dzīves ceļu no dzimšanas līdz nāvei, ko savieno kāda smalka stīga.

Izstāde tapusi ar AKKA/LAA un VKKF atbalstu.

Izstādes autori
Varis Dzērve un Marija Antuanete (māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja)

Aicinām apmeklēt video izstādi "Doriāna ceļojumi", jo muzejs apmeklētājiem pašlaik nav pieejams. Jūsu gidi - izstādes autori un mākslinieki Varis Dzērve un Arta Ozola-Jaunarāja. Noklilkšķiniet uz zemāk redzamās adrese, un izbaudiet izstādi. 
https://fb.watch/2_EfW9XPIM/