P.   SLĒGTS
 O.  10 - 17
 T.  10 - 17
 C.  10 - 17
 P.  10 - 17
 S.  10 - 17
 Sv.  10 - 17

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs

Muzeja jaunieguvumu izstāde

Muzeja jaunieguvumu izstāde

Apskatāma līdz 2 decembrim.

Šajā izstādē eksponēta daļa no jauniegūtajiem krājuma priekšmetiem, kurus muzejs saņēmis kā dāvinājumu vai iegādājies pēdējo trīs gadu laikā. Daļa uzdāvināto eksponātu jau ir atradusi vietu patstāvīgajās muzeja ekspozīcijās. 

Kā allaž jauieguvumu izstādēs līdzās naudas izsteiksmē dārgiem artefaktiem ir vienkāršas laikmetu raksturojošas lietas, piemēram, 20.gs. 90.gadu pilsētas sabiedriskā pilsēta transporta mēnešbiļete, kas nemaksā neko, bet ir gana nozīmīga no arheoloģiskajiem izrakumiem un pirms pāris gadiem gleznots mākslas dabs. Te skatāmi fotoalbumi, kas ir visnotaļ necili, toties tajos apkopotās fotogrāfijas sniedz ieskatu Jelgavas daiļkrāsotāju un Jelgavas amatnieku biedrības dzīvē 20.gs. 30. - 40.gados. Te varam aplūkot kaut ko tik ikdienišķu kā vienkāršas kartona kastītes, kurās 20.gs. 60. - 70.gados saiņoja dzērvenes pūdercukurā, bet līdzās šiem eksponātiem izstādi bagātina jaunākais pirkums, ar kuru, papildinot jau dažus esošos, Jelgavas muzejs ir ieguvis visus vērtīgākos Latvijas Republikas apbalvojoums (īpaši militāros). Šo apbalvojumu īpašnieki bija arī daudzi Jelgavnieki un Zemgalē dzīvojušie. 
Piemēram, ar Lāčplēša kara ordeni (nr. 982, III šķira) apbalvots 8.Daugavpils kājnieku pulka dižkareivis Mārtiņš Graudiņš (30.03.1897. - 14.07.1941.) par 1919.gada 11.novembra cīņu Upes muižā pie Līvbērzes. 
Daudzi apbalvojumi saistīti ar Aizsargu organizāciju, par kuru mūsu muzejā līdz šim nebija gandrīz nekādu lietisko materiālu. 
Vērtīgs ieguvums ir arī daudzi Igaunijas apbalvojumi. Tie reprezentē mūsu novadnieku veikumu un dzīves stāstus, kuri saņēmuši Igaunijas atzinību (piemēram, ugunsdzēsējs, pedagogs un mākslinieks A. Strekāvins). 
Sporta tematiku pirmo reizi muzeja krājumā pārstāvs liels retums - XI vasaras Berlīnes olimpisko spēļu (1936) dalībnieka zīme. Šajās spēlēs piedalījās arī riteņbraucējs jelgavnieks Mārtiņš Mazurs. 
Izstādi rota arī Jelgavas buru lidotāju skolas karogs, kas ir jaunākais dāvinājums muzejam. 
Protams, vienā reizē nav iespējams eksponēt visu, ar ko papildināts krājums, taču, aplūkojot izstādi, iespējams gūt priekšstatu par jaunieguvumu plašo klāstu, saturu un iespējams atspoguļot Jelgavas vēstures gaitu. 


Saistībā ar aktuālajām prasībām Covid-19 izplatības ierobežošanai, Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā notiek tikai individuāli apemklējumi, izņemot vienas mājsaimniecības locekļus. Ikvienam muzeja apmeklētājam no 13 gadu vecuma obligāti jāvalkā sejas maska vai sejas vairogs (vizieris). 

* Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
* Muzejā ir noteikts maksimālais apmeklētāju skaits, kas vienlaicīgi var atrasties ēkā, nodrošinot uz vienu personu ne mazāk kā 10  m2 telpas. Kopā muzejā drīkst atrasties 50 personas. 
* Muzejs atvērts individuālajiem apmeklētājiem, grupu, tai skaitā izglītības iestāžu (bērnudārza, skolu) audzēkņu, ekskursijas ārkātējās situācijas laikā nepieņemam.  
* Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem, sekot informācijai vizuālajās norādēs un ievērot muzeja personāla norādījumus.
* Uz konsultācijām un vizītēm pie muzeja speciālistiem, lūdzam iepriekš pieteikties, zvanot pa tālruni 63021855 (krājuma nodaļa), 63080150 (muzeja speciālisti), 64373566 (komunikācijas un sabiedriskās attiecības), 63021180 (Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs).


Parūpēsimies par sevi un citiem!

Sīkāka informācija, par aktuālajiem ierobežojumiem, meklējiet šeit!