P.   Slēgts
O.  10-17
T. 10-17
C. 10-17
P. 10-17
S. 10-17
Sv. 10-17

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs

Nauda visos laikos ir bijusi un ir lieta, par kuru sabiedrībā visiem ir viedoklis un bez kuras nevar iztikt neviens. 

Būtu ļoti interesanti palūkoties, kā nauda ir ietekmējusi kāda cilvēka, dzimtas dzīvi gadsimta garumā. Diemžēl ne tāda pētījuma, ne atmiņu pieraksta muzejā nav, tādēļ raksta par naudu pamatā ir izdomāts stāsts par cilvēku, kura uzvārds ir Nauda un kura dzīves 100 gados ar naudu ir notikušas dažādas pārvērtības. 

Pašlaik Latvijas Republikā ir 16 svētku dienas un 28 atceres un atzīmējamās dienas – Lieldienas ir svētku dienas (brīvdienas) kalendārā kopš 1990. gada, sākotnēji Lielā Piektdiena un Pirmās Lieldienas, bet kopš 1997. gada par brīvdienu ir noteikta arī otrā Lieldienu diena. Svētku svinēšanas tradīcijas ietver – olu krāsošanu, olu ripināšanu, šūpošanos Lieldienu šūpolēs, bet dažādu konfesiju kristieši apmeklē Kristus Augšāmcelšanās svētku dievkalpojumus.

1706. gada 12. (23.) marts – Krievijas cars Pēteris I savam karaspēkam nosūta pavēli evakuēties no Kurzemes. Aprīļa sākumā, pametot Jelgavu, armija uzspridzina hercoga Jēkaba laikā celtos pilsētas vaļņus. 

 

Labrīt, cienījamie sekotāji!
Cītīgi meklējam 9 atsķirības Ģederta Eliasa darbā "Pie silēm"!

1949. gada 25. marta rīts mākslinieka Ģederta Eliasa mātei Karlīnei iesākās tāpat kā daudzi citi rīti 65 “Zīlēnos” pavadītajos gados, bet šī diena beidzās “Zīlēnu” saimniecei pavisam negaidīti. 

Runājot par Jelgavas vēsturi, allaž tiek pieminēts, ka pilsētā divas reizes kādu laiku ir dzīvojis vēlākais Francijas karalis Luijs XVIII, bet cik daudzi zina, ka ir pamats uzskatīt, ka 1799. gadā Jelgavā uzturējās trīs nākamie Francijas karaļi – Luijs XVIII, Luijs XIX un Luijs Filips.

Pērn jau rakstījām par kinofilmas “Lielais lūzums” uzņemšanu Jelgavā 1945. g. vasarā un rudenī. Publikācija izraisīja jaunu diskusiju par Jelgavas ēkām filmā, un dažas no tām izdevās atpazīt. Līdz ar to tika precizētas filmas uzņemšanas vietas sagrautajā pilsētā. 

1795. gadā Krievijai pievienotās Kurzemes un Zemgales hercogistes teritorija tika pārdēvēta par Kurzemes guberņu. Pēc tradīcijas šīm pārmaiņām bija jāatspoguļojas arī pilsētas simbolikā. Jau 1798. gadā vairodziņā uz aļņa krūtīm tika novietots Krievijas impērijas simbols – divgalvainais ērglis.

Gustavs Vanags bija izcils organiskās ķīmijas nozares zinātnieks, kuram viens no izglītības pieturas punktiem bija arī Jelgavas ģimnāzija.