P.   Slēgts
O.  10-17
T. 10-17
C. 10-17
P. 10-17
S. 10-17
Sv. 10-17

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs

Kārlis Padegs "Dāma ar plīvuru"

Kārlis Padegs "Dāma ar plīvuru"
Glezna nokļuva muzeja JVMM Krājumā kā Viestura Amata dāvinājums 2013.gada nogalē. Šī glezna ietilpa mākslinieka Valerijana Dadžāna kolekcijā un pēc mākslinieka nāves audžudēls V.Amats to izlēma uzdāvināt muzejam.

Mākslas vēsturnieks Benedikts Kalnačs izteica pieņēmumu, ka zem šī gleznojuma varētu atrasties vēl viens gleznojums, kas tapis ap 1931.gadu. Par to liecina foto no R.Ulmaņa reprodukcijas, kura veikta mākslinieku apvienības „Radigars” izstādē „ Zem liepām” Rīgā 1933.gadā. 1931.gadā K.Padegs Latvijas Mākslas akadēmijas III kursa „dzīvo galvu” gleznošanas klasē uzglezno portretu, kas vizuāli ir ļoti līdzīgs šim 1932.gada portretam.

Pēc J.Kalnača domām, 1931.gadā gleznotais portrets ir tas pats, kas tagad atrodas JVMM īpašumā. Lai noskaidrotu to, tika veikta padziļināta izpēte gan ar mikroskopu gan veikts rentgens. Pētot mikroskopā, tika secināts, ka ir faktūru neatbilstība un arī krāsu slāņu īpatnējs klājums, kas uzklāts virs jau nožuvušiem slāņiem. Tāpat uzmanīgu darīja neliels trīs punktu virknējums gleznas fonā (sk. foto pirms rest., kopskats), kuru var nojaust arī 1931.gada gleznā. Tādas nejaušības neatkārtojas. Tika veikts rentgens ar domu, ka varētu redzēt kādas krāsu pārmaiņas. Rezultātā tieši konstatēt apakšējos slāņus nevarēja, jo pēdējais gleznojums ir veikts samērā pastozi un izmantotie pigmenti satur dzelzi, kas rentgenogrammā atstarojas balti un nosedz apakšējos slāņus.

Secinājums - JVMM Krājumā esošā glezna ar Inv.nr. JVMM 35493 visticamāk ietver sevī 1931.gadā gleznoto K.Padega kursa darbu, kuru autors pats 1932.gadā pārgleznojis un nosaucis „Dāma ar plīvuru”.

 

Restauratore Saiva Kuple

Izsakam pateicību Jelgavas Centra veterinārās klīnikas speciālistiem par atbalstu.