G. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs

Ģederts Eliass (1887 - 1975) – izcils latviešu gleznotājs, mākslas vēsturnieks un pedagogs, ar kura darbiem var iepazīties plašā ekspozīcijā viņa vārdā nosauktajā muzejā.
 • Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs
  Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs
 • Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs
  Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs
 • Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs
  Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs
 • Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs
  Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs
 • Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs
  Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs
 • Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs
  Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs
 • Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs
  Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs
 • Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs
  Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs
Aktualitātes Arhīvs

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā no 3.augusta līdz 2.septembrim, atceroties mākslinieku Pauli Buldinski, skatītājiem ir iespēja aplūkot viņa gleznu izstādi. Tā piederas Jelgavai, jo mākslinieka dzīves gājums bija cieši saistīts ar mūsu pilsētu. Te viņš dzimis un audzis, te mācījies Hercoga Pētera ģimnāzijā, te atgriezies pēc leģionāra gaitām, filtrācijas un soda nometnes. Pievērsties studijām Mākslas akadēmijā (1947–1954, diplomdarbs „Daugava” Ed. Kalniņa vad.) viņu rosināja vēlākā dzīvesbiedre Zigrīda, kura studēja mākslas vēsturi un ar kuru topošais mākslinieks apprecējās 1949. gadā. Būdams viens no pirmajiem profesionālajiem māksliniekiem pēckara Jelgavā, viņš piedalījās kultūrvides veidošanā pilsētā. Atturīgs, principiāls, biedrisks cilvēks. Tādu viņu atceras kolēģi. Tādu viņu padarīja dzīve, jo bijušajam leģionāram daudzas durvis bija slēgtas. Darbu izdevās atrast Leļļu teātrī par dekoratoru, kur strādāja ne viens vien likteņa biedrs. Vēlāk darba gaitas atveda uz Jelgavu. Mākslinieks strādājis gan Lauksaimniecības akadēmijā, gan 4. vidusskolā, gan vadījis zīmēšanas studiju Jelgavas pionieru namā. Viņa lielākā aizraušanās bija Latvijas apceļošana ar divriteni. Šajos braucienos vērotās ainavas veido lielu daļu no P. Buldinska devuma mākslā. Māksliniekam tuva bijusi arī jūras tēma. Viņa darbi atrodas gan muzeju, gan privātajās kolekcijās. Jelgavas mākslinieku biedrības priekšsēdētājs Māris Brancis par P. Buldinski teicis: „..pazīstams kā intīmu ainavu un ziedu gleznojumu meistars impresionistiskā pasaules tvērumā, labprāt izmantoja paletes nazi. Darbi ir ļoti sirsnīgi un atklāti, kāds bija gleznotājs pats. Labprāt piedalījās izstādēs un plenēros.” Lai šī izstāde priecē skatītājus un atgādina mums par mākslinieku, kurš visu mūžu godprātīgi darījis savu darbu, kura paveikto nav pavadījusi skaļa slava, bet kurš ir atstājis gana dziļas pēdas latviešu glezniecībā. Muzejs pateicas mākslinieka ģimenei, jo lielākā daļa gleznu ir ģimenes sarūpēta, pārējās – Jelgavas muzeja īpašums. P.S. Tā kā mākslinieks savām gleznām bieži vien nav devis nosaukumus, tad arī izstādē tos skatīsim bez nosaukumiem.

Lasīt vairāk

Rīgas porcelāna muzeja izstāde

13. jūlijs

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā no 27.jūlija līdz 7.oktobrim apmeklētājiem būs iespēja apskatīt Rīgas Porcelāna muzeja izstādi. Atklāšana 26.jūlija pulksten 15.00. Gaidīsim ciemos!

Lasīt vairāk

Vasaras saulgrieži

22. jūnijs

Līgo, līgo! Līgojam saulgriežus, svinam Jāņus, saucam šos svētkus par mūsu nacionālo bagātību, bet vai tie ir tikai mūsu svētki? Vasaras saulgrieži, dabas pilnbrieds, garākā diena un īsākā nakts – šīs dabas norises ir īpaši nozīmīgas ziemeļu puslodes tautām. Ja ielūkojamies Ziemeļeiropas tautu senajos kalendāros, tad šie svētki tikuši svinēti gan pirms, gan arī pēc kristietības ienākšanas. Un ne tikai Ziemeļeiropā – gan ķelti, gan galli, gan senie grieķi ir svinējuši vasaras saulgriežus. Pie tam svinējuši ļoti līdzīgi tam, kā to vēl arvien darām mēs (ja zinām un atceramies Jāņu rituālus). Arī nosaukums –Jāņa diena, kaut gan vairāk saistās ar kristietības uzslāņoto sv. Jāņa Kristītāja vārdu, ir pazīstams visām Eiropas tautām.. (viss raksts pieejams Lasītava-> Muzeja priekšmeta stāsts-> Vasaras saulgrieži jeb http://jvmm.lv/Las%C4%ABtava/muzeja-prieksmeta-stasts/vasaras-saulgriezi/)

Lasīt vairāk

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā no 30.jūnija līdz 29.jūlijam atvērta mākslinieka Dzintara Adieņa personālizstāde “Otrā elpa”. Izstādē kopumā apskatāmi apmēram 50 darbi – eļļas gleznas, akvareļi un zīmējumi. Mākslinieks 2000. gadā beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu, bet radoši strādā un izstādēs piedalās jau kopš 1997. gada. Pēdējos gadus vairāk laika velta sabiedriskām aktivitātēm – vadīja Jūrmalas mākslinieku biedrību, rīkoja plenērus un izstādes, paša radošā darbība palika novārtā un pēdējā personālizstāde sarīkota 2011. gadā. Tādēļ šī izstāde ir kā “otrā elpa”, jauns radošs uzplūdums, kurā būs apskatāmi pārsvarā pēdējos pāris gados tapušie darbi. Sižetiski darbos dominē ainava – Latvijā, Lietuvā un Venēcijā notvertie mirkļi – katram darbam meklēta sava noskaņa, savs glezniecības rokraksts, krāsu kolorīts. Īpaša loma izstādē veltīta zīmējumiem, kas māksliniekam ir īpaši tuva tehnika. Tajos dominē cilvēks – portreti un figūras ar niansētu tonālo zīmējumu, uzsvērtu dziļumu un smalku līniju. Dzintars Adienis, izstādes autors

Lasīt vairāk

No 6. aprīļa līdz 1. jūlijam muzejā aplūkojama gleznotājas Mairas Veisbārdes un tēlnieka Andra Bērziņa darbu izstāde. Izstādes atklāšana 6. aprīlī 15.00. Tikko aizsaulē aizgājusī mākslas zinātniece Sarmīte Sīle par māksliniekiem teikusi: “Andris Bērziņš – viens no stabilākajiem medaļu māksliniekiem. Plašajā medaļu klāstā var izdalīt trīs galvenās tēmas – novelītes par Itāliju: Venēcijas karnevāls, Dante un “Dievišķā komēdija”; ziemeļnieku pasaule: Sibeliuss, Astrīda Lindgrēna u.c. Latvijas kultūras darbiniekiem veltītās medaļas: Rainis un Aspazija, Emīls Dārziņš, Jēkabs Māsēns (“Dievišķās komēdijas” tulkotājs) u.c. .. Mākslinieka mīļākais materiāls ir bronza, bet vismīļākais – terakota, jo ļaujas roku pieskārieniem. Kad to apdedzina, tas nav pazaudējis šo pieskārienu. Terakotā darinātajās apaļskulptūriņās jūtīgi, ar lielu pietāti un mīlestību atklāta sievietes ķermeņa neatkārtojamā plastika. ..” S. Sīle citē arī Mairas Veisbārdes sacīto: “Man vienmēr patikusi cilvēka ķermeņa plastika, gaismēnu spēle, refleksi, pretgaismas. Šeit ir tik lielas, bagātas gleznieciskās iespējas. Mani interesē Cilvēks un portretiskā līdzība. Šī interese nāk no vismīļākajiem pedagogiem Konrāda Ubāna un Borisa Bērziņa. Tuvs man arī ir Ģederts Eliass, Voldemārs Tone”.

Lasīt vairāk

Dzimtas relikvijas

11. aprīlis

Mūsdienās ir ļoti populāri pētīt dzimtas vēsturi, citiem vārdiem runājot, apzināt to cilvēku loku, gan pagātnē, gan tagadnē, kuriem ir “vienas asinis”. Pazīstamais Maugļa teiciens: “Mums vienas asinis – tev un man” ir visnotaļ atbilstošs, lai raksturotu “Dzimtas koku”. Ik zars šajā kokā ietver informāciju par kādu no asinsradiniekiem, taču daudzos gadījumos tā mums ir grūti nolasāma. Te var palīdzēt lietas. Katrā mājā ir kāda lieta, ko ikdienā parasti nelieto, bet tā tiek glabāta kā tā cilvēka piemiņa, kurš ar to bijis saistīts. Tā var būt porcelāna tasīte, pat ieplaisājusi vai ar robu, bet mamma nemet to ārā, jo no tās dzērusi viņas vecvecmāmiņa – Pēterburgā studējusi ģimnāziste. Tas var būt kabatas nazītis, galīgi nodilis un truls, bet vectēvs ar to esot griezis ganu svilpītes. Tas var būt arī krustu šķērsu salāpīts cimdu pāris, kas paglābis valkātāju no aukstuma izsūtījumā Sibīrijā. Ģimenes albumā skatāma kāda interesanta jaunā pāra fotogrāfija ar neparastiem uzrakstiem vācu valodā, par kuru tēvs saka, ka tie esot viņa tēva attāli radi – bagāti saimnieki Zemgalē utt. Lietas slēpj stāstus – gan par laimes, gan rūgtuma un sāpju pārpilnām dienām, stāsta par visu, kas ar mums un mūsu asinsradiniekiem noticis. Arī Jelgavas muzejs iesaistījies Vislatvijas akcijā “Dzimtas stāsts”. Tās ietvaros aicinām ar ne vairāk kā 5 lietām, kuras uzskatāt par dzimtas relikvijām, piedalīties muzeja izstādē, ko plānojam atvērt šī gada septembra vidū. Lietu stāstus jāiesniedz vienlaikus ar pašu lietu (pēc izstādes visu atdosim atpakaļ īpašniekiem) Jelgavas muzejā līdz 31.augustam. Izstādes telpa nav liela, tāpēc jau iepriekš brīdinām, ka izstādei izraudzīsimies lietas ar vissaistošāko, emocionālāko vēsturi. Neturiet sveci zem pūra, nāciet ar saviem stāstiem un saglabātajām dzimtas relikvijām uz muzeju! Tuvāka informācija: Aldis Barševskis, muzeja galvenais krājuma glabātājs 63021855, aldis.barsevskis@muzejs.jelgava.lv vai pie jebkura muzeja darbinieka.

Lasīt vairāk

Mezglu siešana muzejā

1. marts

No 1. marta pilsētniekiem un Jelgavas viesiem muzejs piedāvā iespēju izmēģināt roku mezglu siešanā. Kopš hercoga Jēkaba laikiem ir bijuši tādi vīri, kas būvēja kuģus, laivas, strūgas, plostus un dibināja jūrskolas. Kā zināms, neviens peldlīdzeklis upē, ezerā, jūrā bez tauvām un virvēm “nevar aiziet”. Virvju vijēja darbarīkus nu jau vairs varam apskatīt tikai muzejos, bet Jelgavas muzejā jūrnieku mezglus piedāvājam jums sasiet pašiem, lai pārliecinātos, ka virvju vīšana un mezglu siešana jūras un upju transportā patiešām bija fiziski grūts un atbildīgs darbs.

Lasīt vairāk

Jo tālāk pagātnē lūkojies, jo tālāku nākotni spēsi paredzēt. Tā teicis Vinstons Čērčils. Muzejs sadarbībā ar Jelgavas pilsētas domi izdevis grāmatu “Jelgavas albums. Jelgava senajās pastkartēs”, kas lasītāju iepazīstina ar skaisto un arhitektūrā bagāto pilsētu, kas gāja bojā 2. pasaules kara izskaņā. Tā mums atgādina gan par to, kā vairs nav, gan to, kas vēl saglabājies un ikdienā priecē jelgavniekus, mudinot lepoties ar mūsu pērlēm – pili, Academia Petrina, dievnamiem u.c. Grāmatu var iegādāties muzeja kasē, Akadēmijas ielā 10.

Lasīt vairāk