P. BRĪVS
O. 10:00 - 17:00
T. 10:00 - 17:00
C. 10:00 - 17:00
P. 10:00 - 17:00
S. 10:00 - 17:00
Sv. 10:00 - 17:00

Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs

Izstāde "Rotaļlietas stāsts"

Izstāde "Rotaļlietas stāsts"

Līdz 14. aprīlim aicinām kā lielus, tā mazus apskatīt jaunāko izstādi muzejā "Rotaļlietu stāsts". 

 

 

Bērni visos laikos ir rotaļājušies. Turklāt tiklab tie, kuri dzīvoja pilīs, kā tie, kuri mita būdiņās. Tādēļ rotaļlietu vēsture sniedzas tālā pagātnē, jo jau akmens laikmetā tika izmantotas no dabas materiāliem darinātas cilvēku figūriņas (citiem vārdiem – lelles), kuras var uzlūkot par vecākajām rotaļlietām pasaulē.

Senajās ēģiptiešu kapenēs atrastas plakanas koka lelles, kuru mati bija veidoti no māla vai koka pērlītēm.

Jau 600 g. p. ē. tika atrastas lelles, kas veidotas no lupatām, koka, kaula un māla. Jau tad dažām no lellēm bija veidoti kustīgi locekļi un maināms apģērbs.

17. gs. Holandē parādījās lelles ar kustīgām acīm un dabiskiem cilvēku matiem, savukārt Parīzē šajā laikā parādījās lelles, kas prata pat staigāt. Porcelāna leļļu kults aizsākās Vācijā 18. gs. Savukārt 19. gs. beigās Eiropā populārākas par pieaugušo cilvēku atveidotajām lellēm kļuva lelles – bērni. Un tad 1959. gadā nāca klajā lelles Bārbijas.

Rotaļlietu pirmsākumi meklējami daudz un dažādās kultūrās, līdz ar to tās var būt gan ļoti vienkāršas, gan īpaši sarežģītas. Ja senākā rotaļlieta ir lelle, tad nākamā, kas daudzās kultūrās tai seko, ir bumba. Jau senajās Ēģiptes kapenēs tika atrastas akmens figūras un akmens bumba, ar kuru pa tām mest.

18. gs. Anglijā tika izgudroti  saliekamie attēli vai mūsdienās populāro pužļu vectētiņi, kas aizrāva gan lielus, gan mazus, ap šo pašu laiku tikai izgudroti arī līdz mūsdienām tik populārie vaska krītiņi.

Savukārt cimdiņrotaļlietu aizsākumi meklējami Tokijā, kur tās tika veidotas no zeķēm, kurām pazudis pāris.

Viena no mūsdienu vispopulārākajām rotaļlietām ir lācītis Tedijs, kurš radies 20. gs. sākumā un savu nosaukumu ieguvis par godu ASV prezidentam Teodoram Rūzveltam, kad tas kādās medībās atteicies nošaut sagūstīto lāci. Arī Vācijā neatkarīgi no notikumiem ASV  Margarita Steifa radīja līdzīgus rotaļu lāčus, kuri iemantoja lielu popularitāti Eiropā.

Lai arī pasaule strauji attīstās visās jomās, Lego klucīšu popularitāte nav mazinājusies kopš 1932. gada, kad tos izgudroja dāņu galdnieks Ole Kirks Kristiansens. Sākotnēji tie tika gatavoti no koka. 1949. gadā kompānija sāka ražot mūsdienās pazīstamos plastmasas Lego klucīšus.

Mūsdienās rotaļlietu ražotāji bērniem piedāvā jau gatavus produktus – multfilmu varoņus, kas iemiesoti mīkstajās mantiņās, auto ar gatavām  sacīkšu trasēm, runājošus mājdzīvnieku aizvietotājus u.tml. Līdz ar to bērniem arvien mazāk ir jāliek lietā sava iztēle, lai radītu sev rotaļlietas. 

Kā liecina aptaujas, tad nereti rotaļlietas tiek mantotas no paaudzes paaudzē. Ar tām spēlējas bērni un mazbērni, savukārt dažreiz cilvēki tās glabā kā mīļu piemiņu no savas bērnības. 

Šajā izstādē eksponētas rotaļlietas no Jāņa Bites kolekcijas. Šīs rotaļlietas ir sava laika liecības. Tās aplūkojot, skatītājs var izsekot vēstures gaitai, zinātnes attīstībai utt.

Teju katrai rotaļlietai ir savs stāsts, tās ir mīlētas un lolotas, kopā ar tām ir pavadīta ne viena vien stunda, tās rosinājušas interesi par profesijas izvēli, veidojušas bērnu gaumi, asinājušas prātu, mācījušas rūpēties un just līdzi, būt draudzīgiem un labestīgiem. 

Ne jau tikai bērniem ir interesanta šī izstāde. Tā mums visiem liek atcerēties laiku, kad dzīvojām bērnības pasaulē un pratām sarunāties ne tikai ar lellēm, bet arī dzīvniekiem un putniem, lidot kosmosā un braukt ar sava laika modernākajiem automobiļiem – atgriezties laikā, kad mēs varējām visu.

 

 

Izstādes kuratore Marija Kaupere