P. BRĪVS
O. 10:00 - 17:00
T. 10:00 - 17:00
C. 10:00 - 17:00
P. 10:00 - 17:00
S. 10:00 - 17:00
Sv. 10:00 - 17:00

Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs

Mākslinieces Daces Grīnbergas darbu izstāde

Mākslinieces Daces Grīnbergas darbu izstāde

Laipni aicināti visi interesenti uz mākslinieces Daces Grībergas darbu izstādi! 

Izstāde apskatāma līdz 26.maijam.

Kad amatniecība kļūst par mākslu.

Daces Grīnbergas keramika.

 

    Keramiķes Daces Grīnbergas skaistie ažūrie šķīvji iekrituši sirdī daudziem viņas darbu cienītājiem un Brīvdabas muzeja gadatirgus apmeklētājiem. Arī jelgavniekiem un liepājniekiem bijusi iespēja 2018./2019. gada izstādēs skatīt lielākas Daces Grīnbergas darbu kolekcijas.

   Amatnieks ir cilvēks, kurš pilnībā pārvalda kādu amatu. Savukārt amata prasmei ir trīs pakāpes: amata zeļļi vai mācekļi, amata meistari un akadēmiski izglītoti amata meistari, pie kuriem sevi pieskaita māksliniece keramiķe un pedagoģe Dace Grīnberga. Augstas klases profesionāļu pasaulē ir daudz, bet tikai daži no viņiem ir īpaši, jo viņu profesionālismam ir talanta klātbūtne. Ar akadēmisko izglītību un talantu vien arī ir par maz. Ir teikts, ka izcila darba radīšanai ir nepieciešami desmit procenti talanta un deviņdesmit procenti darba. Tāpat kā mūziķi profesionālo meistarību uztur ar gammu spēlēšanu, tā arī mākslinieks trenē savu meistarību katru dienu, skicējot un gleznojot. Dace savu virtuozitāti attīstījusi regulārā darbā, jo, kā pati teikusi, katru dienu kaut ko uztaisa. No malas vērojot, šķiet, vienkārši – iespiež mālā mežģīni un izdur caurumiņus. Tomēr veids, kā to izdara Dace, ir unikāls. Viņa ir izkopusi savus darba paņēmienus un izdomājusi īpašu caurumošanas sistēmu. Māls viņas rokās pārvēršas greznās mežģīnēs, sarežģītās faktūrās vai netveramās makro/mikro kosmiskās virsmās. „Ja var adīt pa valdziņam, tad var arī bakstīt pa vienam caurumiņam ar dažādiem kociņiem”, saka māksliniece par savu darba metodi. Daces autortehnika savienojumā ar profesionālām zināšanām tehnoloģijā un ilggadēju pieredzi keramikā nodrošina viņas darbiem augstu profesionālo līmeni. Katrs šķīvis ir neatkārtojams. Proporcijas, formas un faktūras saskaņa, akmensmasas krāsas saspēle ar delikāto glazējumu un vieglu zeltījuma mirdzumu ir īsta bauda keramikas gardēdim. 

   Mākslu nevar ne izmērīt, ne nosvērt. Tā vai nu ir, vai nav. Savukārt mākslinieks ir tas, kurš dara to, ko pats grib, nevis skrien pakaļ modei vai izdabā konjunktūrai. Un Dace dara to, ko pati vēlas. Tāpēc daudzi Daces Grīnbergas radītie šķīvji kļūst par unikāliem artefaktiem, jo tie top pēc formulas: 

IDEJA + PROFESIONĀLISMS + TALANTS × MĪLESTĪBA

 

Šo īpašību kopums paceļ amatniecību mākslas augstumos. Tajos ir ielikta patiesa skaistuma izjūta un liels gara spēks. Tas ceļ mūsu dzīves kvalitāti un dod mums prieku. To prieku, kas iekodēts ar rokām un sirdi darinātā lietā.

 

                                                                                 Porcelāna māksliniece Inese Brants