P.   SLĒGTS
 O.  11 - 18
 T.  11 - 18
 C.  11 - 18
 P.  11 - 18
 S.  11 - 18
 Sv.  11 - 18

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs

Baltā trīsvienība

Ziema reizēm apciemo Latviju, reizēm sniega sega noturas pat vairākas nedēļas. Tādos brīžos tumšā ziema un arī dzīve kļūst gaišāka. Arī gleznotāji mīl gaismu un viņiem patīk arī Gaismu gleznot.

Vācu armijas sakaru telefons Feldfernspracher 33

Kara laikā izlūkošanai un saziņai starp ierakumiem bija ļoti svarīga nozīme. Šim nolūkam kalpoja speciālas sakarnieku vienības. Otrā pasaules kara laikā militārajā jomā ieviesa vairākus jauninājumus.

Piparkūkas

     Izsenis piparkūkas ir tradicionālie Ziemassvētku cepumi – Ziemassvētku gardums. Jelgavā 19.gs otrajā pusē un 20.gs sākumā iecienītākās un garšīgākās bijušas Zīslaka ceptuves medus piparkūkas. Sākotnēji ceptuves īpašnieki bijuši divi brāļi, vēlāk vācietis E.Lindholms.

Otrā pasaules kara - vācu armijas dzelzs bruņucepure M1942

  OBruņucepures bija pazīstamas jau kopš antīkajiem laikiem un tās tika izmantotas, lai pasargātu karotāju galvas galvenokārt no auksto ieroču ievainojumiem – zobenu, kara cirvju cirtieniem, bultu, šķēpu un akmeņu radītām brūcēm.

Priekšmeta krājuma nr.: JVMM 35761

Mūsu muzeja krājumā atrodams interesants dokuments – sertifikāts par Jelgavas senā nosaukuma “Mitau” piešķiršanu mazajai planētai (asteroīdam) nr. 24079, kas riņķo orbītā starp Marsu un Jupiteru.

Konfekšu kārba A. Abrikosovs un dēli

  Pirmais krievu izcelsmes šokolādes ražotājs bija Aleksejs Abrikosovs, kurš bija nācis no saldumu gatavotāju dzimtas. Saldumu ražotāju dinastijas aizsācējs bija dzimtcilvēks Stepans Nikolajevs, kurš no Penzas guberņas 1804. gadā ieradās Maskavā, lai atvērtu darbnīcu un uzsāktu saldumu gatavošanu un tirgošanu.

Cepumu kārba “Einem”

19. gadsimta vidū tika dibinātas pirmās šokolādes fabrikas Krievijas impērijā. Maskavā šokolādes ražošana sākotnēji atradās francūža Ādolfa Siu un vācieša Teodora Ferdinanda fon Einema rokās. 1851. gadā Maskavā Einems atvēra nelielu darbnīcu, kas gatavoja šokolādes konfektes un kurā strādāja 4 cilvēki.

1.att. Krustveida piekariņš (~5.7 x 4.3 x 0.2 cm), pirms restaurācijas (averss).

1663. gada tirgus laukuma labajā malā tika uzcelta ēka, kura piederēja hercogam Frīdriham Kazimiram. Rāte iegādājās namu, lai būtu pastāvīga adrese, kurā atrastos Jelgavas rātsnams.  1944. gada vasarā rātsnams nodega līdz ar pilsētu.