Jelgavas muzejs

Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts
Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs
LV
RU EN
Sākums JaunumiŠogad aktuāliĒnu diena Jelgavas muzejā, Ā. Alunāna memoriālajā muzejā un Zemgales Restaurācijas centrā (2025)

Ēnu diena Jelgavas muzejā, Ā. Alunāna memoriālajā muzejā un Zemgales Restaurācijas centrā (2025)

Jaunieši piedalījās muzeja darbinieku ēnošanā, iepazīstot muzejpedagogu, vēsturnieku, pētnieku, krājuma glabātāju, sabiedrisko attiecību speciālistu un restauratoru ikdienas darbu. Viņiem bija iespēja vērot šo profesiju darba procesu, uzdot jautājumus un saņemt atbildes, iegūstot vērtīgu ieskatu muzeja darbībā.

Pastaigas solī Jelgavas muzeja ēnotāji apgāja apkārt ēkai, ar stāstu par ēkas arhitektūru, kā arī tās īpašajām vēsturiskajām funkcijām. Ēnotāji iepazinās ar muzeja darbinieku amatiem, sākot no krājuma un vēsturnieku amatu veicējiem, restauratoriem, muzejpedagoga amatu, līdz pat administrācijas atbildībai un tehniskā personāla amatu nepieciešamību.

Jaunieši iepazina ne vien muzejpedagoģiskā darba nianses, saturu, specifiku un vajadzības, bet arī šīs profesijas nepieciešamību nākotnē, jo tieši no šī darba veicēja ir atkarīga vēsturiskā mantojuma popularizēšana. Ēnām bija unikāla iespēja piedalīties muzejpedagoģisko programmas norisē ar skolēnu grupu, stāsta Anitra Skalbiņa.

Ēnas tika iepazīstinātas ar krājuma glabātāja un galvenā krājuma glabātāja darbu, izstaigājot muzeja krātuves, aplūkojot dažāda materiāla priekšmetus un to glabāšanas principus. Ēnas bija ieinteresētas, uzdeva jautājumus, piemēram, kas konkrētajā darbā patīk, kas sagādā grūtības, ko esam mācījušies, lai šeit strādātu. Ēnām tapa skaidrs, ka krājuma glabātāja darbā ietilpst muzeja priekšmetu pieņemšana krājumā, saglabāšana un izmantošana, bet zem šiem “trīs vaļiem” slēpjas gan darbs ar dokumentiem, gan priekšmetu konservācija un restaurācija, gan izpēte, kā arī sadarbība ar vēsturniekiem, pētniekiem, arī eksponēšana un izstāžu ierīkošana, stāsta krājuma nodaļas vadītāja Lāsma Klapare.

Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā bija 4 ēnas, kuras palīdzēja ekskursiju un muzejpedagoģisko programmu veiksmīgā norisē. Daži no viņiem pat iesaistījās mazas izrādes iestudēšanā līdz ar sanākušajiem ciemiņiem, pārliecinoties, ka darbs muzejā ir radošs un piedzīvojumu pilns, stāsta Ā. Alunāna Memoriālā muzeja vadītāja Elīna Skutele.

Zemgales Restaurācijas centrā ēnotāji iepazinās ar restauratora profesijas dažādām darbībām- fotografēja priekšmetus, izpētē izmantojot mikroskopu, attīrīšanu un iepakošanu. Skolēniem īpaši patika pētīt, izmantojot mikroskopu, auduma šķiedras, kukaiņus, jo te pavērās mikroskopiski mazā pasaule, kas ikdienā tik vienkārši nav saredzama. Keramikas restaurācijas darbnīcā bija iespēja salīmēt saplīsušu krūzīti.  Keramikas restaurācijā, kad zudušo detaļu vietā tiek izveidotas jaunas trauka detaļas, tad bieži uz jaunajām detaļām jāpārnes oriģinālā zīmējuma kontūras, ornamenti. Arī skolēni varēja izmēģināt savas prasmes zīmējuma atdarināšanā, ar zīmuli savilkt kopā zudušos ornamentus. Savukārt metāla restaurācijas darbnīcā bija iespēja attīrīt dažādus metāla priekšmetus, stāsta Saiva Kuple, Restaurācijas centra vadītāja.

Dalība Ēnu dienā deva iespēju iepazīties ar muzeja darbu un ielūkoties tā “aizkulisēs”. Paldies visiem ēnotājiem un tiekamies atkal nākamgad!