Jelgavas muzejs

Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts
Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs
LV
RU EN
Sākums JaunumiŠogad aktuāliZemgales Restaurācijas centra vadītājai Saivai Kuplei tika pasniegts Ungārijas valsts apbalvojums

Zemgales Restaurācijas centra vadītājai Saivai Kuplei tika pasniegts Ungārijas valsts apbalvojums

22. oktobra vakarā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, kur Ungārijas Republikas vēstniecība Latvijas Republikā rīkoja koncertu un pieņemšanu par godu valsts svētkiem, mūsu muzeja restauratorei, Zemgales restaurācijas centra vadītājai Saivai Kuplei tika pasniegts Ungārijas valsts apbalvojums Sudraba Nopelnu krusts. To Saiva saņēma par V. Smakauska gleznas restaurāciju. Šis mākslas darbs ir ļoti nozīmīgs Ungārijas vēsturē, jo gleznas sižets saistīts ar 1848. gada notikumiem, kad visā Eiropā sākās nacionālo revolūciju vilnis, kas vēsturē zināms kā “Tautu pavasaris”. Tas skāra arī ungāru nāciju. 1848. gadā Austrijai pakļautajā Ungārijas teritorijā uzliesmoja ungāru nacionālā revolūcija, kuras galvenais mērķis bija Ungārijas valstiskās neatkarības atjaunošana.

Gleznas sižets – Ungāru armijas kapitulācija pie Villāgošas ciemata. Nekādas dramatiskas batālijas pie Villāgošas nenotiek, tā ir kapitulācija – simboliska ceremonija 1849. gada pavasarī, kas ungāriem liedza nācijas brīvību.

Lai cik neticama šķiet gleznas saistība ar Jelgavu, tāda tomēr ir, jo gleznas pasūtītājs Fridrihs Aleksandrs Rīdigers (1783–1856) ir piederējis senai Kurzemes vācbaltu muižnieku dzimtai. Viņš dzimis Jelgavā (Mītavā), turpat arī pabeidzis privātu izglītības iestādi. Gleznotājs – lietuviešu mākslinieks Vincents Smakausks (1797–1876). Lielā formāta glezna pārstāv Latvijā maz sastopamu žanru – batāliju.

Šī glezna līdz Otrajam pasaules karam atradusies Kurzemes Provinces muzeja ekspozīcijā Jelgavā.

Foto no Kurzemes Provinces muzeja ekspozīcijas

Kad glezna nonāca Jelgavas muzejā, tā bija tik sliktā stāvoklī, ka bija gandrīz neiespējami saprast gleznā attēloto.

Restauratore Saiva Kuple pie tās strādāja daudzus gadus, vispirms veicot skrupulozu izpēti, lai noskaidrotu autoru, gleznas vēsturi, atrašanās vietu utt. Tad turpinājās restaurācijas process, kas kopumā ilga 10 gadus, strādājot darbnīcā uz grīdas, jo tik lielu gleznu nekur citus novietot nebija iespējams.

Kad 2018. gadā muzejā svinējām mūsu priekšteča Kurzemes Provinces muzeja 200 gadu jubileju, glezna vispirms tika eksponēta jubilejas izstādē, bet pēc tam nonāca pamatekspozīcijā, kur to arī ieraudzīja toreizējā Ungārijas Republikas vēstniece Latvijā.

Restauratores darbs tika novērtēts ar augstu Ungārijas valsts apbalvojumu. Šķiet, ka tas ir pirmoreiz Latvijā, kad restauratora darbs saņēmis tādu novērtējumu. Muzejs ļoti lepojas ar kolēģes paveikto un viņas darba augsto atzinību.