Jelgavas muzejs

Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts
Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs
LV
RU EN
Sākums JaunumiIzstādesAgritas Tipānes privātkolekcijas izstāde “Otas pieskāriens”

Agritas Tipānes privātkolekcijas izstāde “Otas pieskāriens”

No 23. marta līdz 26.maijam Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā būs apskatāms Eiropas porcelāns 19.-20.gs. no Agritas Tipānes privātkolekcijas izstāde “Otas pieskāriens”. Izstādes atvēršana 22. martā 16.00.

Izstādē redzamie priekšmeti stāsta par porcelāna dizaina attīstību no 19. gadsimta sākuma līdz pat 20. gadsimta pirmajai pusei. 19. gadsimtā sākās porcelāna uzvaras gājiens Eiropā – pilnībā tika apgūta porcelāna ražošanas tehnoloģija un dažādu glazūru izmantošana, kas ļāva ražot gan luksus priekšmetus, gan lietas ikdienas vajadzībām.

Vieni no vecākajiem izstādes priekšmetiem ir Parīzes darbnīcā Nast de Paris izgatavotie šķīvji, kuru dizainā izpaužas ampīra iezīmes. Tie izgatavoti ap 1810. gadu un šī ir viena no vecākajām porcelāna ražotnēm Francijā, kas darbību beidza jau 1835. gadā, uzsver Agrita.

Izstādē apskatāmi priekšmeti arī no pirmās porcelāna ražotnes Eiropā – Meisenes (Meissen), ko 1710. gadā dibināja Polijas karalis un Saksijas kūrfirsts Augusts II Stiprais. 18. gadsimta vidū manufaktūrā sākās tā saucamais “gleznieciskais” periods, kad traukus sāka rotāt ar dažādiem ziedu gleznojumiem, izveidojot pat atsevišķas trauku sērijas: “Saksijas ziedi”,  “vācu ziedi”,  “izkaisītie ziedi” utt.  Šie gleznojumi kļuva tik populāri, ka tie joprojām rotā gan Meisenes traukus, gan tos sāka izmantot arī citās manufaktūrās.

Agritas Tipānes izstāde iepazīstina arī ar priekšmetiem no Karaliskās Porcelāna manufaktūras (KPM) Berlīnē, kuru 1763. gadā dibināja Prūsijas karalis Frīdrihs Lielais. 1790. gadā pēc Kurzemes hercoga Pētera Bīrona pasūtījuma šeit sāka ražot servīzi ar klasiskās formās veidotu trauku malu un lauku ziedu gleznojumiem. Šī servīze ieguva nosaukumu Kurland,  kļuva par vienu no manufaktūras zīmoliem. Trauki ar šo dekoru tiek ražoti līdz pat mūsdienām.

Tāpat izstādē eksponēta arī neliela daļa Anglijas porcelāna fabriku darbu, jo tieši šeit darbu sāka neskaitāmas jaunas porcelāna un fajansa ražotnes. Tās ražoja gan izsmalcinātus interjera priekšmetus, gan nodrošināja vienkāršo cilvēku vajadzības pēc ikdienā lietojamiem traukiem, stāsta Agrita.

Jāpiebilst, ka izstādē var iepazīties ar vēl vienas izcilas Anglijas fabrikas  – Vedžvuda (Wedgwood), dibinātas 1759. gadā, izstrādājumiem, kas veidoti tā saucamajā jašmas tehnikā, ko 1770. gadā izstrādāja Džosijs Vedžvuds.

Porcelāns mūsdienās piedzīvo renesansi, cilvēki interesējas par jauniem un veciem porcelāna izstrādājumiem, priecājas par to formu un krāsu daudzveidību.