Jelgavas muzejs

Iestatījumi
Fonta izmērs
Kontrasts
Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs
LV
RU EN
Sākums JaunumiŠogad aktuāliAtskats uz semināru “Latvijas zemniecība un valstiskuma veidošanās”, sadarbība ar Latvijas Okupācijas muzeju

Atskats uz semināru “Latvijas zemniecība un valstiskuma veidošanās”, sadarbība ar Latvijas Okupācijas muzeju

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā 17. aprīlī norisinājās seminārs un publiska diskusija “Latvijas zemniecība un valstiskuma veidošanās” Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Latvijas okupācijas muzeja līdzdarbības projekta “Par atsevišķu valsts pārvaldes uzdevumu veikšanu sabiedrības izglītošanai par Latvijas valstiskuma veidošanos un attīstību” pasākuma cikla ietvaros. Semināru apmeklēja Jelgavas sabiedrības pārstāvji un  pašvaldības institūciju darbinieki, Jelgavas un Jelgavas novada izglītības iestāžu izglītojamie.

Semināra programmā bija iekļauti divi priekšlasījumi un publiskā diskusija Dr.hist. Ginta Apala vadībā par Latvijas zemniecības vēsturi valstiskuma veidošanas kontekstā.  Latvijas Okupācijas muzeja pētnieks Dr. hist. Edvīns Evarts priekšlasījumā “Valstiskuma pamats Latvijā — Latvijas zemniecība” izvērsti analizēja Latvijas 19. gadsimta zemniecības veidošanās, strukturālās pārmaiņas laukos un lauksaimniecībā, latviešu zemniecības ambīcijas un garīgo spēku iekļauties un veidot savu nacionālo un pilsonisko patību Krievijas impērijā un Latvijas Republikā, kur lielākajai daļai politiķu bija saknes zemniecībā. E. Evarts akcentēja agrārās reformas (1920–1937) cēloņus un sekas Latvijas laukos un plašāk, pievēršoties arī politiskajam diskursam par agrārās reformas nozīmi valsts politiskajos procesos.

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja direktores vietnieks zinātniskās pētniecības darbā  Dr. hist. Gints Putiķis uzstājās ar priekšlasījumu par tēmu “Latvijas valstiskuma veidošanās un attīstība: vēsturisko aspektu piemēri Jelgavas vēstures gaitā”. Ginta Putiķa priekšlasījuma tēmas kontekstā bija Jelgavas unikālais vēstures stāsts Latvijas vēsturē, pievēršoties atšķirīgiem vēstures tematiem – politikai, satiksmes infrastruktūrai un tās nozīmei valsts ekonomikā,  valsts svētku svinēšanas tradīcijām, kas kopā un atsevišķi arī veido attieksmi pret valsti un valstiskumu. Latvijas valsts pirmais prezidents J. Čakste, 1. Saeimas pirmais priekšsēdētājs Fr. Vesmanis, valsts prezidents A. Kviesis – vēsturē labi zināmais un mazāk zināmais, tie bija tikai daži aspekti, ar kuriem priekšlasījuma autors veidoja vēsturisko sintēzi starp latviešu zemniecību un valstiskumu.

Priekšlasījumā bija atspoguļotas Jelgavas atšķirīgās svētku svinēšanas tradīcijas 20. gs. 20.–30. gados, ko noteica lokālā vēsture un pilsētas iedzīvotāju pilsētas un valsts patriotisms. Tēmas nobeigumā autors apskatīja dzelzceļa līnijas “Rīga – Jelgava – Liepāja” izbūves vēsturiskos aspektus 19. gadsimta otrajā pusē un 20. gs. 20. gados, kad dzelzceļa līniju mēģināja pielāgot Latvijas tautsaimniecības aktuālajām vajadzībām un Zemgales un Kurzemes zemnieku ekonomiskajām iespējām.

Semināra publiskās diskusijas laikā semināra vadītājs Dr. hist. Gints Apals un priekšlasījumu autori – Edvīns Evarts un Gints Putiķis atbildēja uz semināra klausītāju jautājumiem.

Semināra norise tika ierakstīta un ieraksts pieejams šeit: https://ej.uz/y779

Gints Putiķis

Direktores vietnieks zinātniskās pētniecības darbā

Foto: Santa Dunaiska